čtvrtek 4. září 2008
68
Když jsem na Fons chystala tématický program k 21. 8. byla jsem trochu bezradná, jak to pojmout, odkud začít. Na poslední chvíli objevila tyto nahrávky a ponořila se do nich. Tehdejší nálada lidí, jejich nadšení a bezradnost jsou pro mě tím o něco více hmatatelné a pochopitelné. Některé originální stopy jsou tak silné, že jsem si je ani netroufla použít…
Doplněním mozaiky byla pak výstava Koudelkových fotek na Staroměstské radnici. Asi první fotografická výstava, na které se moje mamka rozbrečela.
pondělí 1. září 2008
Nanovo
Jak jsem ho ale včera začala pucovat pro nového obyvatele, padlo na mě trochu teskno z toho, že bydlení v Praze, v bytě s výhledem na Pražský hrad (opravdu) končí.
No, hlavu vzhůru za mě asi nikdo nedá, a tak rovnýma nohama do života v malém městě.
Zkusím sepsat klady a zápory, které zatím bydlení v D. přineslo a snažit se, aby list těch prvních byl delší.
Zatím mám:
-
Byt nestačilo jen vymalovat, jak se na první pohled zdálo
Z třetího podlaží je slyšet mnohé – zavírání aut, sekačky u protějších chatek
Je třeba dříve vstávat a trochu přemýšlet při návratu
Lidé, kteří vás jen zahlédli , vás zdraví na ulici (což asi není 100% negativum, ale musím si zvyknout)
Některé věci/lidé jsou jiné/jiní, než jsem čekala a brečí jen malé holky ve školce
+
Od sousedů jsme dostali švestky
Máme troubu
Víc prostoru
Balkon
Nová lokalita umožňuje uskladnit kolo,
tak jsem si své první opravdické kolo od dob stříbrného Pionýra 22 koupila
Jezdí se na něm fajně
Okolí paráda
pátek 25. července 2008
Zhltnuto
Místo toho abych vyvažovala hektično, které mě poslední měsíc obklopuje, nějakou klidnou rukodělnou činností, láduji se knížkami. No já vím, že víte, že já a rukodělky…
Kořeny této mé hltavosti byly zasety před dávnými lety, kdy jsme se ve druhé třídě učili číst na rychlost. A tak abych se z toho nezakuckala, aspoň poznámky k některým:
Autobus sebevrahů, Arto Paasilina:
Nenechte se odradit, takové lehčí prázdninové čtení. Vlastně je to o radosti ze života a o umění zasmát se sám sobě. Skupina lidí, kteří by rádi skoncovali se svým životem, cestuje v luxusním autobusu napříč nejen Finskem.
Kati se toužila přestěhovat na venkov, milovala jízdu na koni a biopotraviny. Dříve dělala servírku v baru. Do zemědělských prací se ale moc nehrnula. Dojení se mladušce přímo hnusilo, bála se krav. A prasat nemohla kvůli odpornému smradu ani vystát. V gumácích se jí potily nohy, což jí bránilo účastnit se prací na statku.
Americký problém, Ken Kalfus:
No to už taková oddychovka nebyla. Přiznám se, že pro mě ne ani tolik kvůli tématu 11. září 2001 v New Yorku, jako kvůli přesvědčivému vylíčení rozkladu vztahu Marshalla a Joyce. Možná proto,že je psána tak civilně, působí kniha, tak věrohodně. No až na ten konec… Ukázka je ale ze začátku.
O několik minut později k nim dolehl hrůzu nahánějící zvuk: jaky se z jižní věže ozval výdech… Páry odtančily vmžiku pryč a horní polovina budovy, takových padesát, možná šedesát pater, se naklonila kupředu na nově vzniklém kloubu. Pak se celá budova zhroutila v jediném ladném pohybu do sebe, jako by její konstrukce byla tekutá od okamžiku, kdy byla postavena.
Ježíšikriste Joyce! Nepracuje tam náhodou tvůj můž?Pomalu přikývla. Rukou si zakryla ústa a bradu, aby nebylo viděť, jak dlouze a usilovně bojuje z náznakem úsměvu.
Rok kohouta, Tereza Boučková
Asi jedna z českých knížek, o které se letos na jaře mluví. Kritizována a chválena. Já hned přiznávám, že autorka patří mezi moje oblíbené. Deníkové zápisy nejen o výchově dvou rómských kluků z děcáku a třetího vlastního – o snaze o důvěru a naději, o utápění se v beznaději a zklamáních. Žádné servítky, ze života.
Místo ukázky závěr eseje Terezy Brdečkové z respektu č. 29:
Ano, já nesjsem Tereza Boučková. A upřímně si myslím, že moji blízcí se nanarodili proto, abych je vláčela svými romány. Neudělala jsem si ostudu před obhájci lidských práv a rasisté mne zdraví leda omylem. Přesto si nepřipadám lepší. narozdíl ode mne - od většiny z nás- dala Tereza Boučková dvěma opuštěným dětem aspoň tu šanci.
pondělí 30. června 2008
Průhledy do vyšších sfér
Blízké hlasy z dáli: koncert Scholy Gregoriany Pragensis a japonských buddhistických mnichů v románském sklepení starého Královského paláce Pražského hradu.
Hlava nejdřívě překvapená z japonské duchovní hudby, uši si však posléze zvykly a obzvlášť souzvuk obou těles se jim moc líbil.
Když jsem zavřela oči, cítila jsem jak mě hudba k sobě táhne. Když jsem je otevřela, překvapovala mě barevnost japonských mnišských oděvů kontrastující s bílým oděvem Scholy.
Neděle u Boromejek Pod Petřínem. Mše s řeholními sliby, nová řádová jména, jeptiškovské hábity. Tajemné tajemství střídané s neméně zázračným děním na dětském hřišti…
čtvrtek 26. června 2008
Tak jde čas
Podepsat rezervační smlouvu, složit zálohu.
Vybrat zda zvolit hypotéku či stavební spoření. Od koho? S kým (tj. kdo nám pomůže s vyřízením? - jedno z klíčových rozhodnutí!!)
Změny v produktech, znovu zvážit výběr. Rozhodnout. Potvrdit výši platů, podepsat, zaplatit za uzavření smluv.
Zajistit výpisy z katastrů, katastrální mapy pozemků.
Smlouva o smlouvě budoucí kupní.
Žádost o finance ze SFRB (státního fondu rozvoje bydlení) – sehnat ručitele, ověřit, zaplatit, podat, čekat, zjišťovat...
Zjistit, že pošta smlouvy po třech týdnech od schválení nedoručila, přesvědčit je k vydání nových smluv, podepsat.
Zjistit, že smlouvy má týden u sebe soused, že pošťačka nám do schránky nedala avízo.
Dozvědět se o schválení úvěru od banky. Podepsat se do kolonky dlužník pod částku s šesti nulami. Na 25 let…
Podepsat kupní a svěřeneckou smlouvu.
Úředně ověřit podpisy – 1, 2, 10x. Potvrdit,že je na katastru provedena vinkulace (omezení dispozičního práva), že je byt zaplombován (na katastrálním úřadě probíhá řízení o převodu nemovitosti) a řízení o změně OP prodávajícího…
Podepsat souhlas k platbám bance, podepsat žádost o vyplacení částky.
Čekat, čekat, čekat…Připadat si jak bluma, co neví…
P.: "Stejně všechno zařizuju já!"
Ze 70%-80% má pravdu. Stejně mi z toho jde hlava kolem.
S úsměvem odpovídat na otázku: "A kdy už se budete stěhovat?"
úterý 27. května 2008
Květnová poprvé
Byly to: thajská masáž a první voda...
Šumavské Vltavy v pánské společnosti zkušených jsem se obávala. Naposled jsem v kanoi háčkovala na rybníce, na táboře, někdy v páté třídě. Od čehož už uteklo dost vody...Měla jsem ale trpělivého zadáka a nafukovací kanoe také snesla ledacos. Tuze vydařený slunečný den.
Thajské masáže jsem se neobávala. P. jí dostal v práci a galantně mi ji přenechal (a asi věděl proč)...Už jí totiž jednou zažil(ode mne jako dárek). Ne že by to bylo tak hrozné, jen jsem do té doby nevěděla, kde všude mě může bolet. Prohmatávání celého těla, sval proti kosti. Když už jsem měla jednu ruku za sebou, děsila jsem se, že na řadu přijde ještě druhá. A přišla. A nejen ruka. Až budete rozsezení od počítače, určitě vyzkoušejte. U sebe si nejsem jistá, zda nedám přednost práci na zahrádce nebo pádlování.
úterý 20. května 2008
Promblémové partie
Každý má nějaký problém.
Čerstvý důchodce George podlehne představě, že ho postihla rakovina.
Jeho manželka Jean má románek.
Jejich prostořeká dcera Kate se odhodlává k druhému sňatku. Vyvoleným je Ray, kterého rodina neschvaluje.
Její bratr Jamie prochází krizí vztahu se svým přítelem.
Bráno jednotlivě, jsou to vlastně obyčejné problémy, to by ovšem nesměly kulminovat právě na svatbě...
Jen v Rayovi se celou dobu pletla. Když přijel, do hodiny všechno šlapalo jako na drátkách....A ještě k tomu uměl kupodivu řídit počasí....když se podívala z okna zjistila, že přestalo pršet a ukázalo se slunce....Tedy místy byl trochu neotesaný. Není jedním z nás, tak by se to taky dalo říct. Ale Jean začalo docházet, že být jedním z nás nemusí nutně znamenat dobrou věc. Možná, že trochu té neotesanosti právě potřebují.
Haddon, Mark: Problémové partie; Argo 2007
P.S. výtečné jako čtení na dovolenou s "in laws". Na uklidněnou...